kolayca hesaplayın, hızla kullanın

Yurtdışında yaşayanlar için kredi

Yurtdışında yaşayanlar için kredi imkanları, Türkiye’de faaliyet gösteren bankalar tarafından gurbetteki vatandaşlarımıza sunulan kredi ürünleri arasında yer alıyor. Bankalar, bireysel kredi ürünlerini sunarlarken elbette sadece Türkiye’de yerleşik olarak yaşayanları dikkate alarak ürün geliştirmiyorlar. Yurtdışında yaşayanlar için kredi ürünleri, bu ürün geliştirici politikanın bir sonucu olarak karşımıza çıkıyor.

Yurtdışında yaşayanlar için kredi ürünleri ihtiyaç kredilerini de kapsayabiliyor


Yurtdışında yaşayanlar için kredi olanakları bankalar tarafından kredi tüketicilerine arz edilirken sadece yurtdışında yaşayanlar için konut kredileri düşünülmüyor. Yurt dışında yerleşik Türk vatandaşları için geliştirilen ihtiyaç kredisi ürünleri bazı bankaların kredi portföylerinde çok sık olmasa da bulunuyor. Bu kredi olanaklarından yararlanmak isteyen Türkiye’de yerleşik olmayan vatandaşlarımız da, bu ürünleri sunan bankalardan kolaylıkla kredi sağlayabiliyorlar. Diğer yandan, finansal kuruluşlar tarafından kredi tüketicilerine sunulan diğer ihtiyaç kredisi ürünlerini de kullandıran bankaların olduğunu söylemekte yarar var. Fakat gurbette olan vatandaşlarımızdan ihtiyaç kredisi arayışında olanların, ihtiyaç kredisi kullanmak için başvuracakları en emin ve en kısa yol maalesef ipotekli ihtiyaç kredisi ürünleri. Bu kredi türünden de faydalanmak için, tahmin edebileceğiniz gibi, Türkiye'de bir gayrimenkulünüzün olması gerekiyor.

Yurtdışında yaşayanlar hangi koşullarla kredi çekebiliyorlar? 


Yurtdışında yaşayanlar için kredi kullandırma koşulları, temel olarak Türkiye piyasasında sunulan kredi çeşitlerini kullanmak için gereken şartları taşıyorlar. Özellikle yurt dışında yaşayanlar için ihtiyaç kredisi kullanmak istendiğinde standart olarak temin edilmesi gereken belge ve teminatların yanında, bankalarca ek teminatlar ve belgeler talep edilebiliyor. Yurtdışında yaşayanlar için kredi kullanma durumunda istenebilecek ek teminatlarsa şöyle:

 1. Türkiye’de bulunan bir menkul ya da gayrimenkulün ek teminat olarak banka lehine rehin verilmesi ya da ipotek tesis edilmesi
 2. Türkiye’de yaşayan bir Türk vatandaşının kefil olarak ihtiyaç kredisi sözleşmesine imza atmasının istenmesi
 3. Türkiye’de bir ikametgah adresi bildirilmesinin istenmesi

Yurtdışındaki kredi notu, Türkiye’de kredi almaya nasıl etkiler?


Yurtdışında yaşayanlar, bulundukları ülkelerde gelir sağladıkları için, o ülkelerin finansal sistemlerinde ister istemez izler bırakırlar. Yurt dışındaki bankalar tarafından verilen kredi kartları, telefon operatörleriyle yapılan kontratlar bile zaman zaman bu yurtdışı kredi notuna etki edebilmektedir. Diğer taraftan da, Türkiye finansal piyasasında faaliyet gösteren bazı bankalar tarafından kurulmuş ve kişilere kredi notu veren başka bir sistem mevcuttur. Findeks kredi notu denen bu sistem, Türkiye’deki bankaların kredi kullandırma kararlarını büyük ölçüde etkiler. Peki, iki ayrı birbirinden bağımsız sistemden bahsederken kredi notları da aynı şekilde farklı mı? Bu sorunun cevabı evet. Fakat bunun, "yurtdışında kötü kredibilitem var fakat Türkiye’deki sistemde hiç kaydım yoktur ve rahatça kredi alabilirim." gibi bir anlamı maalesef bulunmuyor. Türkiye’de kredi kullanabilmek için bankaya başvuru yapan yurtdışında yaşayanlar için kredi notu, Türkiye'de başvuru yapılan banka tarafından sorgulanabiliyor. Banka tarafında yapılan bu istihbaratın neticesine göre yabancı ülkelerde yaşayanlar için kredi onayı verilebiliyor. Hatta bazı bankalar, yurtdışında ikamet edenlerin kredi başvurusu yapmaları halinde, ikamet edilen ülkedeki kredi kayıt bürosu (örneğin Almanya için SCHUFA) kaydını direk başvuran kişiden talep edebiliyorlar.

Yurtdışında yaşayanlar için konut kredisi


Gelir elde etmek için yabancı ülkede çalışanlar, kazandıklarıyla yatırım yapmak istediklerinde akıllarına gelen ilk gelen yatırım yöntemlerden birisi de, memleketlerinde konut satın almak. İstenilen konutu almak için gereken para henüz birikmemişse, o evi almak için konut kredisi mecburi bir yöntem olarak devreye giriyor. Yatırım olarak gayrimenkulün tercih edilmesindeki diğer bir sebep de, satın alıncak o evden elde edilecek kira geliriyle, konut kredisi taksitlerinin ödenebileceği fikridir.
Yurtdışında yaşayanlar için konut kredisi istenirse döviz cinsinden TL karşılığı istenirse de Türk Lirası olarak kullandırılabiliyor. 120 ay vadeyle kullandırılan konut kredisi, eğer mortgage ürünleri tercih edilirse 240 ay ile 300 ay arasında değişen vadelerde ödenmek imkanına sahip olunuyor. Örneğin Garanti Mortgage ürünü olan “ Gurbetçi Mortgage “ konut kredisi ürünü, 500.000 TL ya da döviz karşılığı TL tutarındaki ev kredisini 240 ay vadeyle talep edenlere sunuyor. Burada dikkat edilmesi gerek nokta, TL karşılığı döviz lafıdır. Bakanlıkça 2009 senesinde yapılan düzenlemeye Türkiye’de faaliyet gösteren finansal kuruluşların, yabancı para cinsinden konut kredisi dahil tüm kredi türleri için dövizle kredi kullandırmaları engellenmiştir.

Yurtdışında yaşayanlar için konut kredisi veren bankalardan öne çıkanlar hangileri


Yukarıda, Garanti Bankası'nın Gurbetçi Mortgage konut kredisinden bahsetmiştik. Diğer yandan yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları için ev kredisi veren bankalar ve ürünleri başlıca olarak şöyle sıralanabilir:
Yapı Kredi Yurt Dışında Yaşayanlar İçin Mortgage, Kuveyt Türk Gurbetten Sılaya Konut Finansmanı, İş Bankası Yabancılara Özel Ev Kredisi, ING Bank Gurbetçiler Mortgage Kampanyası ve Denizbank İndirimli faizlerle Mortgage Kredisi. 
Tüm bu yurt dışında yaşayarak gelir elde eden vatandaşlarımız için geliştirilen konut kredisi ürünlerinin faizleri, Türkiye piyasasına ve Türkiye’de yerleşiklere göre hazırlanan konut kredisi faizleri büyük benzerlikler göstermektedir. Yurtdışında yaşayanlara yönelik konut kredisi masraflarını incelediğimizde de, Türkiye piyasasında sürülen konut kredisi ürünlerinden pek farklı olmadığını görüyoruz.

Türkiye dışında yaşayıp gelir elde edenler için kredi süreci


Yurtdışında çalışan kişinin konut kredisi kullanma işleminin süresi, aşağıda sayılan evrakların tamamlanmasına ve güvenilirliğine bağlıdır. Ama Yurtdışında yaşayanların konut kredisi kullanması sürecini hızlandırabilecek bir etmen daha vardır. O da, kredi kullanmak için başvurulan bankanın, yurtdışında yaşanılan ülke şubelerinin bulunmasıdır.
Yurtdışında yaşayanlar için kredi başvurusu yapılıp banka tarafında onay verildiğinde bu kredinin ödemelerini sabit taksitlerle yapabilme imkanı bulunur. Hatta ödeyeceğiniz bu konut kredisi taksitlerine, BDDK tarafından binde 5 olarak üst tavanı belirlenmiş kredi tahsis ücretini ve taşınmaz rehin ücretini ekletebilirsiniz. Böylece bu yurtdışı konut kredisi kullandırım masraflarını tek seferde ödemekten kurtulabilirisiniz. Türkiye’deki bankalar genel olarak ev kredisi çekerek alacağınız konutun değerinin maksimum %75’lik kısmına kredi kullandırırlar. Fakat bu oran bankadan bankaya değişklik gösterecektir. Maalesef pek çok banka evin tamamına kredi vermemektedir.
Krediyi erken kapatmayı istediğinizde, bankadan bankata değişmekle birlikte, krediyi erken kapatma tazminatı ödemek durumunda bırakılabilirsiniz. Bu tazminat genel olarak kredi anaparsının %2 ‘lik bir oranına denk gelebilir.

Yurtdışında yaşayanların konut kredisi kullanmak için gereken belgeler listesi genel olarak şu şekilde:
(Bu belgelerin bankadan bankaya değişiklik gösterebileceğini önemle hatırlatırız.)

 1. Türkiye’den alınmış vergi kimlik numarası ( T.C. Kimlik Numarası)
 2. Ekspertiz raporu: Alınacak eve ilişkin bağımsız eksperlerden alınan, evin gerçek değerini gösteren belge
 3. Başvuran kişiye ait nüfus cüzdanı ya da pasaport örneği (önlü arkalı fotokopi)
 4. Yaşanılan ülkede gelir sahibi olduğunu gösteren belge
 5. Banka hareketleri ve kredi kartı ekstreleri
 6. Başvuran tarafından alınmak istenen evin tapu fotokopisi
 7. Nadiren rastlanıyor olsa da, Adli Sicil Belgesi (temiz kağıdı)

Yurtdışında yaşayanlar için konut kredisi hesaplama işlemi, sistemimiz aracılığıyla kolayca gerçekleştirilebilir. Bu hesaplama işlemi sayesinde, hem Türkiye’deki konut kredisi faiz oranlarını öğrenebilir, masraflarını inceleyebilir ve en uygun konut kredisine sahip olabilirsiniz. Amacınız yurtdışında yaşayan biri olarak Türkiye’deki bir konuta yatırım yapmaksa, kredi taksitleri ile kira gelirini karşılaştırabilirsiniz. Böylece konut kredisiyle satın alacağınız evin, sizin ev kredisi ya da mortgage taksitlerini ne kadar karşılayacağını da görebilirsiniz. Sonuçta size en uygun yurtdışında yaşayanlar için konut kredisi ürününü tercih etmiş olursunuz.

Yurtdışında yaşayanlar için kredi


Ayrıca ilginizi çekebilir

Bankalar

Garanti Bankası     Finansbank     Denizbank     Vakıfbank                Fibabanka        Odeabank

İş Bankası                HSBC Bank     Halkbank     Burgan Bank           TEB                   Bank Pozitif

Şekerbank              Akbank 

Yurt dışında yaşayanlara özel konut kredisi ürünlerinden önce çıkanlar:

Garanti Bankası Gurbetçi Mortgage                                ING Bank Gurbetçilere Mortgage


Lütfen mesajınızı yanıtlayabilmemiz için geçerli bir e-posta adresi girin. Göndereceğiniz mesaj, kredi başvurusu niteliği taşımayacaktır.

adınız, soyadınız e-posta adresiniz mesajınız kapat mesajı gönder

Mesajınız bize ulaştı!

İlginiz için teşekkür ederiz. Mümkün olan en kısa sürede mesajınızı yanıtlayacağız.

kapat
eniyikredi kullanıcı sözleşmesi
 1. eniyikredi, kullanıcılarını Türkiye'de hizmet veren banka ve finans kuruluşlarının kredi ürünleri hakkında bilgilendiren ve kullanıcılar tarafından yapılan kredi başvurularını bu kuruluşlara ileten bir internet hizmetidir.
 2. eniyikredi, kullanıcıların verdikleri bilgileri, kredi ürünleri sunan banka ve finans kuruluşları dışında üçüncü şahıs ve şirketlerle paylaşmayacaktır.
 3. eniyikredi'nin Kredi Alarmı servisine abone olan kullanıcı, eniyikredi tarafından gönderilen, banka ve finans kuruluşlarının ürünleri hakkında bilgi ve tanıtımlar içeren e-posta ve SMS gibi iletileri almayı kabul etmiş sayılır. Kullancı; eniyikredi'de yayınlanan linkler sebebi ile eniyikredi'nin hiçbir sorumluluğu olmadığını kabul ve taahhüt eder.
 4. eniyikredi, Kredi Alarmı hizmetine abone olan kullanıcılara kendi belirlediği sıklıkta bildirim yapacaktır.
 5. Kullanıcılar Kredi Alarmı abonelik formuna girdikleri bilgilerin doğru olduğunu beyan etmiş sayılırlar.
 6. Kullanıcılar, site içeriğinde verecekleri bilgilerin doğru olacağını kabul etmiş oldukları gibi; vermiş oldukları bilgilerde değişiklik olması halinde bilgilerini güncellemekten sorumludurlar. Bilgilerin değişmesi sebebiyle ortaya çıkabilecek durumlarda eniyikredi sorumluluk kabul etmez.
 7. eniyikredi, kullanıcılarına bildirim yapmaksızın Kredi Alarmı hizmetinin ve üçüncü kişiler tarafından sağlanan/sağlanmasına aracılık edilen hizmetlerin ayrıntılarını ve kapsamını değiştirebilir veya hizmetleri sonlandırabilir.
 8. Kullanıcılar Kredi Alarmı hizmetine olan aboneliklerini istedikleri zaman sonlandırabilir. eniyikredi, kayıt sırasında kullanıcı tarafından belirtilen e-posta adresine aboneliğin sonlandırılabilmesi için gerekli olan bağlantıyı (linki) gönderecektir. eniyikredi bu e-postanın kullanıcıya ulaşmaması, ya da kullanıcı tarafından yitirilmesi halinde oluşabilecek durumlardan sorumlu tutulamaz.
 9. eniyikredi, iş bu sözleşme ile kullanıcı kredi taleplerini banka ve finans kuruluşlarına iletmek dışında bir yükümlülük taahhüt etmemektedir. Kullanıcı, eniyikredi tarafından sağlanan içerik sebebi ile; banka ve finans kuruluşlarının kredi faizleri, masraf, komisyon, BSMV ve her ne ad adı altında olursa olsun yapmış olduğu değişikliklerden eniyikredi'nin sorumlu olmadığını bildiğini ve iş bu meblağlardaki farklılıklar sebebi ile uğrayacağı menfi, müspet zarar, yoksun kalınan kar ve her ne ad adı altında olursa olsun tazminat ve zararlarından eniyikredi'nin sorumlu olmadığını kabul ve taahhüt eder. Kullanıcı banka ve finans kuruluşlarının en düşük faiz oranı, masraf, komisyon ve benzerinin Eniyikredi.com vasıtasıyla sağlanmadığını kabul etmiştir.
 10. Uyuşmazlık halinde İstanbul mahkemelerinin münhasır yetkili olduğu işbu sözleşme eniyikredi ve kullanıcı tarafından karşılıklı okunup kabul edilmiş, kabul edildiği anda yürürlüğe girmiştir.
kapat
eniyikredi hakkında

eniyikredi, banka ve finans kuruluşlarının sundukları kredi seçeneklerini sizin için karşılaştıran ve en uygun kredi seçeneklerini gösteren ücretsiz bir servistir. eniyikredi'yi kullanarak almak istediğiniz kredi miktarı için en uygun geri ödeme seçeneklerini sunan bankayı kolayca bulabilirsiniz.

Burada kredi seçeneklerini karşılaştırabilir ve almak istediğiniz kredi miktarına göre aylık geri ödeme tutarlarını hesaplayabilirsiniz. Herhangi bir kredi türünde hesaplama yaptığınızda, tüm banka ve finans kuruluşlarının sunduğu seçenekler ayrı ayrı hesaplanır ve bir tabloda gösterilir.

eniyikredi, banka ve finans kuruluşlarının kredi seçeneklerini objektif şekilde tanıtır. Banka ve finans kuruluşları, web sitesi üzerinde yer alan çeşitli alanlara reklam verebilirler.

kapat

başvurunuzu aşağıdaki formu doldurarak başlatabilirsiniz.

kredi başvurusu
adınız soyadınız e-posta adresiniz cep telefonu numaranız ( iptal ) devam et
* Sonraki adımda bankanın başvuru ekranına yönlendirileceksiniz.