kolayca hesaplayın, hızla kullanın

Krediyle kurban kesilir mi 2014?

Krediyle kurban kesilir mi 2014 senesinde olduğu, 2015 yılında da gündemin işgal edecekmiş gibi görünüyor. Dini ibadetlerini yerine getirmek isteyen Müslümanlar, bütçeleri bu duruma uygun olmasa da, kurban keserek bu ibadetin gerçekleştirilmesinin getirdiği iç huzuru yaşamak istiyorlar. Peki faizin haram kabul edildiği dinimizde, bankaya faiz ödeyerek krediyle kurban kesmek ne kadar caiz?

Krediyle kurban kesilir mi? Müslümanlıkta zenginlik sınırı nedir?

Krediyle kurban kesilir mi sorusunun cevabını vermeden önce, İslam dininde kimlerin kurban kesmesi gerektiğini kısaca belirtelim. Diyanetin görüşüne göre, “Kurban kesmek, âkil, baliğ (akıllı, ergen), dinen zengin sayılacak kadar mal varlığına sahip ve mukim olan bir Müslümanın yerine 
getireceği mali bir ibadettir.” Kurban kesebilmek için gereken zengin sayılacak kadar mal varlığıysa, yaşamsal ihtiyaçlar ve borca ek olarak 80.18 gr altın ya da bedeline eş değer para / mal kadardır. 
Yukarıdaki tanımdan anlaşılan, kurban kesebilmek için zengin olmanız gerektiğidir. Borçlu kimselerin kurban kesebilmesi durumuysa, temel ihtiyaçlarını karşılayabilmesine, borcu karşılığı parası olmasına ve buna ek olarak belirli bir mal varlığına sahip olmaya bağlanmıştır. Bu durumu sağlayamayanların kurban kesmeleri gerekmez. 

Dini kurallara göre zengin sayılmayanlar yine de krediyle kurban kesebilirler mi?

Krediyle kurban kesilir mi sorusunun cevabından önce, Diyanet tarafından kredi kartıyla kurban kesilmesine ilişkin görüşü incelemek yerinde olacaktır. Diyanete göre, kredi kartıyla kurban alışverişi yapmanın bir sakıncası yoktur. Fakat ödeme gününü geciktirmemek ve faiz ödememek esastır. Kurban bedelinin taksitlendirilmesi için alınan ücretse, kurban ibadetinin sıhhatini etkilememekle birlikte, faizli işlem sebebiyle ayrı bir günaha sebep olmaktadır. Buradaki Diyanetin yorumundan yola çıkarak, krediyle kurban kesmenin mümkün olduğunu söylemek doğru olmaz. Prof. Dr. Ahmet Yaman’ın görüşüne göre,   ''Kurbanlığın bedelinin kredi kartıyla ödenmesinde bir sakınca yoktur. Ancak kredi kartı borcunu zamanında ödemek ve gecikmeden kaynaklanan faizli işleme düşmemek gerekir. Bunun yanında kredi kartıyla taksitle kurban alırken, taksit yapma karşılığında bankaya ilave bir ücret ödenmesi söz konusu olacaksa bu ilave ödeme faiz sayılacağından bundan uzak durmaya da özen gösterilmelidir. Bu durum, bankadan kredi alarak kurban kesmede de geçerlidir. Maddi durumu iyi olmayan kişiler zaten kurban kesmekle yükümlü olmadıkları için kurban kesebilmek adına dinen haram sayılan faizli işlemler yaparak günaha girmemelidir.''

Kurban kesme ibadeti, dinen sayılan zenginlik şartlarını taşıdığınız zaman zorunlu bir ibadettir. Ödeme güçlüğü çeken birinin kurban kesmesi, onu zor duruma sokacaksa lüzumlu olmayabilir. Ama kişinin vicdanı ve maneviyatının ne söylediği de önemlidir.
 

Lütfen mesajınızı yanıtlayabilmemiz için geçerli bir e-posta adresi girin. Göndereceğiniz mesaj, kredi başvurusu niteliği taşımayacaktır.

adınız, soyadınız e-posta adresiniz mesajınız kapat mesajı gönder

Mesajınız bize ulaştı!

İlginiz için teşekkür ederiz. Mümkün olan en kısa sürede mesajınızı yanıtlayacağız.

kapat
eniyikredi kullanıcı sözleşmesi
  1. eniyikredi, kullanıcılarını Türkiye'de hizmet veren banka ve finans kuruluşlarının kredi ürünleri hakkında bilgilendiren ve kullanıcılar tarafından yapılan kredi başvurularını bu kuruluşlara ileten bir internet hizmetidir.
  2. eniyikredi, kullanıcıların verdikleri bilgileri, kredi ürünleri sunan banka ve finans kuruluşları dışında üçüncü şahıs ve şirketlerle paylaşmayacaktır.
  3. eniyikredi'nin Kredi Alarmı servisine abone olan kullanıcı, eniyikredi tarafından gönderilen, banka ve finans kuruluşlarının ürünleri hakkında bilgi ve tanıtımlar içeren e-posta ve SMS gibi iletileri almayı kabul etmiş sayılır. Kullancı; eniyikredi'de yayınlanan linkler sebebi ile eniyikredi'nin hiçbir sorumluluğu olmadığını kabul ve taahhüt eder.
  4. eniyikredi, Kredi Alarmı hizmetine abone olan kullanıcılara kendi belirlediği sıklıkta bildirim yapacaktır.
  5. Kullanıcılar Kredi Alarmı abonelik formuna girdikleri bilgilerin doğru olduğunu beyan etmiş sayılırlar.
  6. Kullanıcılar, site içeriğinde verecekleri bilgilerin doğru olacağını kabul etmiş oldukları gibi; vermiş oldukları bilgilerde değişiklik olması halinde bilgilerini güncellemekten sorumludurlar. Bilgilerin değişmesi sebebiyle ortaya çıkabilecek durumlarda eniyikredi sorumluluk kabul etmez.
  7. eniyikredi, kullanıcılarına bildirim yapmaksızın Kredi Alarmı hizmetinin ve üçüncü kişiler tarafından sağlanan/sağlanmasına aracılık edilen hizmetlerin ayrıntılarını ve kapsamını değiştirebilir veya hizmetleri sonlandırabilir.
  8. Kullanıcılar Kredi Alarmı hizmetine olan aboneliklerini istedikleri zaman sonlandırabilir. eniyikredi, kayıt sırasında kullanıcı tarafından belirtilen e-posta adresine aboneliğin sonlandırılabilmesi için gerekli olan bağlantıyı (linki) gönderecektir. eniyikredi bu e-postanın kullanıcıya ulaşmaması, ya da kullanıcı tarafından yitirilmesi halinde oluşabilecek durumlardan sorumlu tutulamaz.
  9. eniyikredi, iş bu sözleşme ile kullanıcı kredi taleplerini banka ve finans kuruluşlarına iletmek dışında bir yükümlülük taahhüt etmemektedir. Kullanıcı, eniyikredi tarafından sağlanan içerik sebebi ile; banka ve finans kuruluşlarının kredi faizleri, masraf, komisyon, BSMV ve her ne ad adı altında olursa olsun yapmış olduğu değişikliklerden eniyikredi'nin sorumlu olmadığını bildiğini ve iş bu meblağlardaki farklılıklar sebebi ile uğrayacağı menfi, müspet zarar, yoksun kalınan kar ve her ne ad adı altında olursa olsun tazminat ve zararlarından eniyikredi'nin sorumlu olmadığını kabul ve taahhüt eder. Kullanıcı banka ve finans kuruluşlarının en düşük faiz oranı, masraf, komisyon ve benzerinin Eniyikredi.com vasıtasıyla sağlanmadığını kabul etmiştir.
  10. Uyuşmazlık halinde İstanbul mahkemelerinin münhasır yetkili olduğu işbu sözleşme eniyikredi ve kullanıcı tarafından karşılıklı okunup kabul edilmiş, kabul edildiği anda yürürlüğe girmiştir.
kapat
eniyikredi hakkında

eniyikredi, banka ve finans kuruluşlarının sundukları kredi seçeneklerini sizin için karşılaştıran ve en uygun kredi seçeneklerini gösteren ücretsiz bir servistir. eniyikredi'yi kullanarak almak istediğiniz kredi miktarı için en uygun geri ödeme seçeneklerini sunan bankayı kolayca bulabilirsiniz.

Burada kredi seçeneklerini karşılaştırabilir ve almak istediğiniz kredi miktarına göre aylık geri ödeme tutarlarını hesaplayabilirsiniz. Herhangi bir kredi türünde hesaplama yaptığınızda, tüm banka ve finans kuruluşlarının sunduğu seçenekler ayrı ayrı hesaplanır ve bir tabloda gösterilir.

eniyikredi, banka ve finans kuruluşlarının kredi seçeneklerini objektif şekilde tanıtır. Banka ve finans kuruluşları, web sitesi üzerinde yer alan çeşitli alanlara reklam verebilirler.

kapat

başvurunuzu aşağıdaki formu doldurarak başlatabilirsiniz.

kredi başvurusu
adınız soyadınız e-posta adresiniz cep telefonu numaranız ( iptal ) devam et
* Sonraki adımda bankanın başvuru ekranına yönlendirileceksiniz.