kolayca hesaplayın, hızla kullanın

Konut Kredisi Devlet Katkısı

Konut kredisi devlet katkısı tasarısı Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından ilan edildi. Yapılan bu duyurunun ardından İnşaat sektöründe bir bayram havası yaşanmaya başlandı. Türkiye’de lokomotif sektör olan inşaat sektöründeki bu bayramın gerçeğe dönüşebilmesi içinse daha 5 yıllık bir süre gerekiyor. % 15 Konut kredisi devlet katkısı sistemi sayesinde beklenen katkının sağlanabilmesi ev alınacak paranın açılan hesapta 5 yıl çekilmeden bırakılması gerekiyor. 

Konut kredisi devlet katkısı nasıl alınır


Konut kredisi devlet katkısı yardımı, Konut kredileri için yapılan ve 31 Aralık 2013 tarihinde T.C. Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren düzenlemeye dayanıyor. Bu düzenlemeye göre bankalar, konut kredisi başvurusu için istenilen kredi tutarının hepsini onaylayamıyorlar. Onaylanabilecek konut kredisi, satın alınacak evin banka eksperleri tarafından belirlenecek değerinin % 75’ini geçemiyor. Diğer bir değişle konut kredisi başvurusu yapacak kimse, alacağın evin ekspertiz değerinin yüzde 25’ini kredi kullanmadan kendisi ödemek zorunda bırakılıyor. Yani 100000 TL tutarındaki bir evin konut kredisi için başvuru yapıldığında, bu tutarın %75’i olan 75000 TL banka tarafından kredi olarak kullandırılabiliyor. Kalan 25000 TL’nin alıcı tarafından karşılanması gerekiyor.

Yeni konuta % 15 Konut Desteği


Hükümet tarafından %15 konut kredisi desteği de tam bu aşamada devreye giriyor. Yapılan açıklamaya göre, bir bankada konut almak ve % 25’lik konut kredisi peşinatını tamamlamak için birikim hesabı açtıranlar ve 5 yıl boyunca bu hesabı, bakiyesiyle birlikte muhafaza edenler, bu bakiyenin % 15’lik kısmı kadar devlet katkısı elde etmek hakkı kazanıyorlar. Biraz Bireysel Emeklilik Sistemi gibi çalışan, hatta BES’in inşaat sektörüne uyarlanmış hali gibi gözüken bu yöntemden, 5 yıldan önce paranın hesaptan çekilmesi durumunda yararlanılamıyor. Yani bu sistemde bankada ev almak üzere bir hesap açıp, 5 yıllık vade sonunda örneğin 100000 TL bakiyeye ulaştığınızda, devlet size bu tutarın % 15’i olan 15000 TL’yi destek olarak veriyor.

Konut kredisinde devlet desteğinden ikinci evini alanlar yararlanamıyor


Konut kredisinde devlet desteğinden yararlanabilmek için, 5 yıllık banka birikim hesabının dışında aranılan bir diğer şartsa, ilk evin satın alınıyor olması. Yani eğer üstünüze kayıtlı bir ev varsa, konut kredisi kullanırken 5 yıllık bu süreyi geçirseniz de bu devlet katkısından faydalanamıyorsunuz. 

Konut Kredisi Devlet Katkısı

Konut kredisi devlet katkısı, bir defaya mahsus olmak üzere sağlanıyor. Yani 5 yılı geçtikten sonraki her sene bu devlet desteği geçerli olmuyor. Sadece bir kere, konut satın alınacağı zaman ve %15 oranında uygulanıyor.

Sistemimizdeki bankalar:

Garanti Bankası     Finansbank     Denizbank      Vakıfbank                Fibabanka        Odeabank

İş Bankası                HSBC Bank     Halkbank      Burgan Bank           TEB                 Bank Pozitif  

Şekerbank                 Akbank


Lütfen mesajınızı yanıtlayabilmemiz için geçerli bir e-posta adresi girin. Göndereceğiniz mesaj, kredi başvurusu niteliği taşımayacaktır.

adınız, soyadınız e-posta adresiniz mesajınız kapat mesajı gönder

Mesajınız bize ulaştı!

İlginiz için teşekkür ederiz. Mümkün olan en kısa sürede mesajınızı yanıtlayacağız.

kapat
eniyikredi kullanıcı sözleşmesi
  1. eniyikredi, kullanıcılarını Türkiye'de hizmet veren banka ve finans kuruluşlarının kredi ürünleri hakkında bilgilendiren ve kullanıcılar tarafından yapılan kredi başvurularını bu kuruluşlara ileten bir internet hizmetidir.
  2. eniyikredi, kullanıcıların verdikleri bilgileri, kredi ürünleri sunan banka ve finans kuruluşları dışında üçüncü şahıs ve şirketlerle paylaşmayacaktır.
  3. eniyikredi'nin Kredi Alarmı servisine abone olan kullanıcı, eniyikredi tarafından gönderilen, banka ve finans kuruluşlarının ürünleri hakkında bilgi ve tanıtımlar içeren e-posta ve SMS gibi iletileri almayı kabul etmiş sayılır. Kullancı; eniyikredi'de yayınlanan linkler sebebi ile eniyikredi'nin hiçbir sorumluluğu olmadığını kabul ve taahhüt eder.
  4. eniyikredi, Kredi Alarmı hizmetine abone olan kullanıcılara kendi belirlediği sıklıkta bildirim yapacaktır.
  5. Kullanıcılar Kredi Alarmı abonelik formuna girdikleri bilgilerin doğru olduğunu beyan etmiş sayılırlar.
  6. Kullanıcılar, site içeriğinde verecekleri bilgilerin doğru olacağını kabul etmiş oldukları gibi; vermiş oldukları bilgilerde değişiklik olması halinde bilgilerini güncellemekten sorumludurlar. Bilgilerin değişmesi sebebiyle ortaya çıkabilecek durumlarda eniyikredi sorumluluk kabul etmez.
  7. eniyikredi, kullanıcılarına bildirim yapmaksızın Kredi Alarmı hizmetinin ve üçüncü kişiler tarafından sağlanan/sağlanmasına aracılık edilen hizmetlerin ayrıntılarını ve kapsamını değiştirebilir veya hizmetleri sonlandırabilir.
  8. Kullanıcılar Kredi Alarmı hizmetine olan aboneliklerini istedikleri zaman sonlandırabilir. eniyikredi, kayıt sırasında kullanıcı tarafından belirtilen e-posta adresine aboneliğin sonlandırılabilmesi için gerekli olan bağlantıyı (linki) gönderecektir. eniyikredi bu e-postanın kullanıcıya ulaşmaması, ya da kullanıcı tarafından yitirilmesi halinde oluşabilecek durumlardan sorumlu tutulamaz.
  9. eniyikredi, iş bu sözleşme ile kullanıcı kredi taleplerini banka ve finans kuruluşlarına iletmek dışında bir yükümlülük taahhüt etmemektedir. Kullanıcı, eniyikredi tarafından sağlanan içerik sebebi ile; banka ve finans kuruluşlarının kredi faizleri, masraf, komisyon, BSMV ve her ne ad adı altında olursa olsun yapmış olduğu değişikliklerden eniyikredi'nin sorumlu olmadığını bildiğini ve iş bu meblağlardaki farklılıklar sebebi ile uğrayacağı menfi, müspet zarar, yoksun kalınan kar ve her ne ad adı altında olursa olsun tazminat ve zararlarından eniyikredi'nin sorumlu olmadığını kabul ve taahhüt eder. Kullanıcı banka ve finans kuruluşlarının en düşük faiz oranı, masraf, komisyon ve benzerinin Eniyikredi.com vasıtasıyla sağlanmadığını kabul etmiştir.
  10. Uyuşmazlık halinde İstanbul mahkemelerinin münhasır yetkili olduğu işbu sözleşme eniyikredi ve kullanıcı tarafından karşılıklı okunup kabul edilmiş, kabul edildiği anda yürürlüğe girmiştir.
kapat
eniyikredi hakkında

eniyikredi, banka ve finans kuruluşlarının sundukları kredi seçeneklerini sizin için karşılaştıran ve en uygun kredi seçeneklerini gösteren ücretsiz bir servistir. eniyikredi'yi kullanarak almak istediğiniz kredi miktarı için en uygun geri ödeme seçeneklerini sunan bankayı kolayca bulabilirsiniz.

Burada kredi seçeneklerini karşılaştırabilir ve almak istediğiniz kredi miktarına göre aylık geri ödeme tutarlarını hesaplayabilirsiniz. Herhangi bir kredi türünde hesaplama yaptığınızda, tüm banka ve finans kuruluşlarının sunduğu seçenekler ayrı ayrı hesaplanır ve bir tabloda gösterilir.

eniyikredi, banka ve finans kuruluşlarının kredi seçeneklerini objektif şekilde tanıtır. Banka ve finans kuruluşları, web sitesi üzerinde yer alan çeşitli alanlara reklam verebilirler.

kapat

başvurunuzu aşağıdaki formu doldurarak başlatabilirsiniz.

kredi başvurusu
adınız soyadınız e-posta adresiniz cep telefonu numaranız ( iptal ) devam et
* Sonraki adımda bankanın başvuru ekranına yönlendirileceksiniz.