kolayca hesaplayın, hızla kullanın

KKB notu nedir?

KKB, Bankacılık kanunu'na göre kurulmuş, kredi kuruluşlarının müşterilerinin risk durumlarının izlenmesi, değerlendirilmesi, kontrolü gibi görevleri üstlenmiş bir özel anonim şirkettir. Kredi kuruluşlarının müşterilerinin; her türlü kimlik, iş, pozisyon, gelir, iletişim bilgileri ve tüm kredi geçmişi Kredi Kayıt Bürosu A.Ş. tarafından istenildiğinde kredi veren kuruluşlar ile paylaşılmak üzere derlenir. Bu bilgilere krediler için başkası lehine verilmiş kefaletler de dahildir. Kredi  kapanışından itibaren 5 yıl tüm bu bilgiler saklanır. Ödeme düzeni ile ilgili bilgiler ise 36 ay saklanır.

Kredi veren kuruluşlar, KKB A.Ş.’nin kendilerine sağladığı bu bilgilere ve kendi iç değerlendirmelerine göre kredi kullandırma kararını değerlendirerek sonuca bağlarlar. KKB’nin bu konuda bir yetkisi yoktur.

KKB Notu Nedir?

KKB notu nedir? KKB Notu, bireysel kredi kullanıcılarının kullandıkları kredilerle ilgil olarak toplanan bilgilerin yorumlanmasıyla, bankaların yeni kredi kullandırmaları durumunda karalarını doğru vermelerine yönelik olarak geliştirlen bir mekanizmadır. Bu KKB notu, Ocak 2013 itibariyle Findeks markasının kurulmasıyla Findeks Kredi Notu olarak da anılmaya başlanmıştır. Bu not hesaplanırken, kredi tüketicisinin daha evvel kullandığı kredilerin geri ödemelerinindeki zamanlaması, kredi kartı borcunun zamanında ya da düzgün ödenmesi, mevcut kredileri gibi kriterler göz önünde bulundurulur. Burda ufak bir ayrıntıya değinmeden geçemeyeceğiz. İlk kez bireysel kredi kullanacak bir kimsenin KKB notu ya da Findeks Kredi notu, daha evvel kredi kullanmış ve düzenli ödemelerde bulunmuş birinden daha düşük olacaktır.

Yüksek KKB Notu için ne yapmak gerekir?

Yüksek KKB notuna sahip olmak için yapılması gereken, ilk başta kredi borcuna sadık olmak. Yani düzenli bir şekilde, temerrüde düşmeden kredi taksit ödemelerini zamanında yapmak bu işin ilk şartı olarak görülebilir. Kredi kartı borçları içinde aynı kurallar elbette geçerli. Diğer yandan Findeks tarafından kredi raporunun düzenlenmesini istediğiniz tarihteki cari borç durumunuz da, bu notun yüksekliğini etkileyebilecek önemli etkendir.


Lütfen mesajınızı yanıtlayabilmemiz için geçerli bir e-posta adresi girin. Göndereceğiniz mesaj, kredi başvurusu niteliği taşımayacaktır.

adınız, soyadınız e-posta adresiniz mesajınız kapat mesajı gönder

Mesajınız bize ulaştı!

İlginiz için teşekkür ederiz. Mümkün olan en kısa sürede mesajınızı yanıtlayacağız.

kapat
eniyikredi kullanıcı sözleşmesi
  1. eniyikredi, kullanıcılarını Türkiye'de hizmet veren banka ve finans kuruluşlarının kredi ürünleri hakkında bilgilendiren ve kullanıcılar tarafından yapılan kredi başvurularını bu kuruluşlara ileten bir internet hizmetidir.
  2. eniyikredi, kullanıcıların verdikleri bilgileri, kredi ürünleri sunan banka ve finans kuruluşları dışında üçüncü şahıs ve şirketlerle paylaşmayacaktır.
  3. eniyikredi'nin Kredi Alarmı servisine abone olan kullanıcı, eniyikredi tarafından gönderilen, banka ve finans kuruluşlarının ürünleri hakkında bilgi ve tanıtımlar içeren e-posta ve SMS gibi iletileri almayı kabul etmiş sayılır. Kullancı; eniyikredi'de yayınlanan linkler sebebi ile eniyikredi'nin hiçbir sorumluluğu olmadığını kabul ve taahhüt eder.
  4. eniyikredi, Kredi Alarmı hizmetine abone olan kullanıcılara kendi belirlediği sıklıkta bildirim yapacaktır.
  5. Kullanıcılar Kredi Alarmı abonelik formuna girdikleri bilgilerin doğru olduğunu beyan etmiş sayılırlar.
  6. Kullanıcılar, site içeriğinde verecekleri bilgilerin doğru olacağını kabul etmiş oldukları gibi; vermiş oldukları bilgilerde değişiklik olması halinde bilgilerini güncellemekten sorumludurlar. Bilgilerin değişmesi sebebiyle ortaya çıkabilecek durumlarda eniyikredi sorumluluk kabul etmez.
  7. eniyikredi, kullanıcılarına bildirim yapmaksızın Kredi Alarmı hizmetinin ve üçüncü kişiler tarafından sağlanan/sağlanmasına aracılık edilen hizmetlerin ayrıntılarını ve kapsamını değiştirebilir veya hizmetleri sonlandırabilir.
  8. Kullanıcılar Kredi Alarmı hizmetine olan aboneliklerini istedikleri zaman sonlandırabilir. eniyikredi, kayıt sırasında kullanıcı tarafından belirtilen e-posta adresine aboneliğin sonlandırılabilmesi için gerekli olan bağlantıyı (linki) gönderecektir. eniyikredi bu e-postanın kullanıcıya ulaşmaması, ya da kullanıcı tarafından yitirilmesi halinde oluşabilecek durumlardan sorumlu tutulamaz.
  9. eniyikredi, iş bu sözleşme ile kullanıcı kredi taleplerini banka ve finans kuruluşlarına iletmek dışında bir yükümlülük taahhüt etmemektedir. Kullanıcı, eniyikredi tarafından sağlanan içerik sebebi ile; banka ve finans kuruluşlarının kredi faizleri, masraf, komisyon, BSMV ve her ne ad adı altında olursa olsun yapmış olduğu değişikliklerden eniyikredi'nin sorumlu olmadığını bildiğini ve iş bu meblağlardaki farklılıklar sebebi ile uğrayacağı menfi, müspet zarar, yoksun kalınan kar ve her ne ad adı altında olursa olsun tazminat ve zararlarından eniyikredi'nin sorumlu olmadığını kabul ve taahhüt eder. Kullanıcı banka ve finans kuruluşlarının en düşük faiz oranı, masraf, komisyon ve benzerinin Eniyikredi.com vasıtasıyla sağlanmadığını kabul etmiştir.
  10. Uyuşmazlık halinde İstanbul mahkemelerinin münhasır yetkili olduğu işbu sözleşme eniyikredi ve kullanıcı tarafından karşılıklı okunup kabul edilmiş, kabul edildiği anda yürürlüğe girmiştir.
kapat
eniyikredi hakkında

eniyikredi, banka ve finans kuruluşlarının sundukları kredi seçeneklerini sizin için karşılaştıran ve en uygun kredi seçeneklerini gösteren ücretsiz bir servistir. eniyikredi'yi kullanarak almak istediğiniz kredi miktarı için en uygun geri ödeme seçeneklerini sunan bankayı kolayca bulabilirsiniz.

Burada kredi seçeneklerini karşılaştırabilir ve almak istediğiniz kredi miktarına göre aylık geri ödeme tutarlarını hesaplayabilirsiniz. Herhangi bir kredi türünde hesaplama yaptığınızda, tüm banka ve finans kuruluşlarının sunduğu seçenekler ayrı ayrı hesaplanır ve bir tabloda gösterilir.

eniyikredi, banka ve finans kuruluşlarının kredi seçeneklerini objektif şekilde tanıtır. Banka ve finans kuruluşları, web sitesi üzerinde yer alan çeşitli alanlara reklam verebilirler.

kapat

başvurunuzu aşağıdaki formu doldurarak başlatabilirsiniz.

kredi başvurusu
adınız soyadınız e-posta adresiniz cep telefonu numaranız ( iptal ) devam et
* Sonraki adımda bankanın başvuru ekranına yönlendirileceksiniz.